קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

טיול בפראג - מוזיאונים ואטרקציות בעיר העתיקה

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   מדור כתבות תיירות   /   טיולים מעבר לים   /   טיול בפראג - מוזיאונים ואטרקציות בעיר העתיקה

פראג - טיול בין מוזיאונים ואתרים היסטוריים בעיר העתיקה (ספטמבר 2023)

פראג, בירתה הקסומה של צ'כיה, מציעה שילוב שובה לב של קסם מימי הביניים, תרבות והיסטוריה, ארכיטקטורה, מסעדות, מוזיאונים ומורשת יהודית תוססת. העיר נוסדה במאה התשיעית, ולאחר יותר מאלף שנות היסטוריה - המרכז ההיסטורי שלה מוכר כיום כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו ומושך אליו מיליוני תיירים מדי שנה.


הרובע היהודי בפראג
מטבע הדברים התעניינו תחילה ברובע היהודי העתיק בפראג, המוכר בשם יוזפוב (Josefov), אשר היה בעברו הגטו היהודי של פראג. יהודים החלו להתיישב בפראג כבר במאה ה-10 לפחות, והרובע שגשג בימי הביניים למרות מספר מקרי פוגרום קשים שהתחוללו בו לאורך השנים. החל מסוף המאה ה-18 יהודים הורשו לצאת מהגטו ולהתיישב מחוץ לרובע, כך שהרובע איבד מחשיבותו ובסופו של דבר רובו נהרס בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 כחלק מיוזמת התחדשות עירונית. מה שנותר מהרובע כיום זה מספר בתי כנסת היסטוריים ובית הקברות היהודי העתיק, אך בית הכנסת שהכי הרשים אותנו בפראג נמצא דווקא מחוץ לרובע היהודי - ברחוב ירושלים. בית הכנסת נקרא בית כנסת היובל, בפועל כולם מכירים אותו בשם בית כנסת ירושלים או בית הכנסת הירושלמי בשל מיקומו ברחוב ירושלים. בית הכנסת נחנך בשנת 1906 והוא אחד הססגוניים והיפים ביותר בצ'כיה ובאירופה בכלל.

בית כנסת היובל - בית כנסת ירושלים בפראג2.jpg בית הכנסת היובל (בית כנסת ירושלים) - פראג, צ'כיה.

השעון האסטרונומי בפראג
שעון ייחודי מסוגו, ואחד המוקדים התיירותיים בעיר, המושך אליו מיליוני תיירים מדי שנה. זהו שעון אסטרונומי מימי הביניים, שהותקן בכיכר סטרומסצקה (כיכר העיר העתיקה) כבר בשנת 1410, וניצב בחזית בית העירייה הישן. הוא השעון האסטרונומי השלישי הכי עתיק בעולם והיחיד מביניהם שעדיין פועל גם בימים אלו.

השעון מורכב ממספר חלקים מרכזיים, המציגים בין היתר את מיקום השמש והירח בשמיים, לוח שנה המציג את חודשי השנה, וגלגל המזלות. לקראת כל שעה עגולה המוני התיירים מתקבצים סביב השעון לצפות במופע ייחודי כאשר הפעמונים מצלצלים, החלונות שמעל לשעון נפתחים ומתחיל מעגל נע של בובות בדמות שנים-עשר שליחיו של ישו ופסלים אחרים שמתחילים לזוז.


השעון האסטרונומי בפראג.jpg השעון האסטרונומי בפראג

גלריית פסלי הפלדה (Gallery of Steel Figures)
גלריית פסלי הפלדה (Gallery of Steel Figures) - מוזיאון ייחודי בלב פראג בן שתי קומות, המציג מגוון פסלים עשויים מחלקי ברזל ופלדה מכאניים כגון גלגלי שיניים, ברגים, קפיצים ועוד, המייצגים דמויות מוכרות לכולנו מסרטים מצויירים, קומיקס ומדע בדיוני וכו'. בין השאר מצאנו שם את "הטורף", "הנוסע השמיני", ספלינטר מצבי הנינג'ה, הענק הירוק, הרובוטריקים ועוד הרבה הפתעות אחרות. מצאנו שם גם רכבי יוקרה ואופנועים כבדים שניתן להתיישב עליהם. מאד פוטוגני ומומלץ לצילומים.


גלריית פסלי הפלדה - פראג.jpg גלריית פסלי הפלדה

מצודת פראג
מצודת פראג היא אחת הטירות הגדולות שבעולם ושוכנת על גבעה גבוהה בפראג. המצודה אף זכתה בתואר "הטירה העתיקה הגדולה ביותר בעולם" בספר השיאים של ג'ינס, ושימשה בעבר כמקום משכנם של מלכי בוהמיה וקיסרי האימפריה הרומית הקדושה. כיום נמצאים בה משרדיו של נשיא צ'כיה. מתחם המצודה כולל קתדרלה, בזיליקה קדושה ומספר ארמונות בסגנונות אדריכליים שונים, גנים רחבי ידיים וירוקים עם נקודות תצפית לעבר העיר, ומגוון מוזיאונים של היסטוריה, אספנות ואמנות. אנו מצאנו במהרה מספר תערוכות אמנות מסקרנות והעברנו מספר שעות בכיף במקום.


מצודת-פראג.jpg מצודת פראג

גשר קארל (Karluv most)
עוד אחד מסמליה האיקוניים של פראג ואחד מאתרי החובה לכל מבקר בעיר. גשר זה, שנבנה במאה ה-14 מעל נהר וולטאבה, מחבר בין העיר העתיקה לבין שכונות חדשות יותר בגדה השנייה של הנהר (שם נמצאת, בין היתר, גם מצודת פראג). מגדלי אבן מרשימים ניצבים כשערי כניסה לגשר, ולאורך הגשר פזורים עשרות פסלי אבן, כתפאורה ייחודית עם תצפית מרשימה לעבר גדות הנהר והבניינים המטופחים הרבים שלאורכן.


תצפית-מגשר-קארל.jpg תצפית מגשר קארל

בביקורנו הקצר בעיר (קצת פחות משלושה ימים), פראג הציעה שילוב נפלא של היסטוריה, אדריכלות, תרבות ומסעדות נהדרות. עם זאת לא הספקנו לראות הרבה ולא הרגשנו שמיצינו את העיר. אנחנו עוד נחזור לבקר בה וכמובן, נקפיד להצטייד בביטוח נסיעות לפני הנסיעה הבאה!