קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

הגן היפני בחפציבה

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בצפון   /   טיולים בגלבוע ובעמקים   /   אטרקציות בישראל   /   הגן היפני בחפציבה

הגן היפני בחפציבה

גן יפני מסורתי שנתרם לקיבוץ חפצי-בה מתנת תנועת ה'מקויה' - אוהבי ישראל מיפן.

  • אטרקציה
  • סוג אטרקציה: פארק
  • אזור: טיולים בגלבוע ובעמקים
  • כתובת: קיבוץ חפצי-בה
  • טלפון: אין בשלב זה.
  • קהל יעד: כל המשפחה
  • תאריך עדכון: 2/9/2018
  • נגישות לנכים: לא נגיש


Gan yapani.jpg

הגן היפני בקיבוץ חפצי-בה

עוד אתרים בסביבה

תגיות: תחבורה ציבורית אטרקציה נגיש לנכים פארקים דת ותרבות

הגן היפני בחפציבה

"סוד הגן היפני" פינת חמד קסומה ומרגיעה זו הנושקת לגלבוע - זהו גן שהוא יפני מסורתי וגם ארץ-ישראלי. הגן נתרם לקיבוץ ע"י תנועת המקויה מיפן, כמתנת ידידות אמיצה וכאות לאהבה ההדדית וכן כסמל לקשר של מעל 50 שנה עם התנועה.

איך להגיע:

הגן נמצא בעמק חרוד, לרגלי הגלבוע ובתחומו הפרטי של קיבוץ חפצי-בה.

הגישה היא מכביש מס' 669 - פנייה בצומת השיטה, במרחק כ-5 ק"מ מצומת השיטה בכביש מס' 71 וכ-7 ק"מ מצומת שלוחות בכביש מס' 90. שני קילומטר מערבית מצומת מעלה גלבוע.

לבאים מאזור גוש דן וחיפה - מומלץ להגיע דרך כביש מס' 71, ואילו לבאים מאזור ירושלים מומלץ להגיע דרך כביש 90 (כביש הבקעה).

על האטרקציה:

הגן היפני בחפציבה

הקשר בין תנועת המקויה לארץ נולד כאשר פרופ' ישראל סלומניצקי, חתן פרס ישראל לחקלאות, שנסע ליפן פגש במקרה את מייסד תנועת המקויה ברכבת בין הירושימה לנגסקי. הקשר הפך לידידות שהובילה לביקור של פרופ' טשימה המייסד בישראל. טשימה שהקים את המקויה, תנועה נוצרית המחוברת בשורשי התנ"ך, הבין כי יש להרגיש את הטעם והריח של ארץ ישראל וללכת בדרכיה ואתריה כדי להבין את התנ"ך והברית החדשה. לחזק את האמונה, לקבל השראה ואולי לפגוש את האל. הוא החליט לשלוח את תלמידיו ללמוד בארץ ישראל כדי להכירה ועם חזון שיקראו בתנ"ך בעברית. דרך מקרה התגלגל התלמיד הראשון לקיבוץ חפצי-בה והתחיל סיפור אהבה.

פירוש המילה "מקויה" ביפנית "המשכן" או "אוהל מועד", במעמד ראשית הפיכתנו לעם. כפי שהמשכן נדד, כך האל יכול לשמוע את האדם ואת תפילתו בכל מקום. המקויה הם תנועה נוצרית ללא כנסייה. אדריכל הגנים מתנועת המקויה יוהצ'י גוטו הגיע לחפצי–בה בשלהי הקיץ, ולו משימה, להקים גן יפני כמתנת אהבה מתנועת המקויה לקיבוץ חפצי–בה, לרגל חג היובל. מתנה שתמיד תהיה ירוקה ומטופחת ושורשיה עמוק באדמת הגלבוע.

עבור גוטו הגלבוע היבש היה מדבר, ויפן הרי לחה ורבת מים. בייאושו פנה לתנ"ך, לספר ישעיהו, פרק מ"א, וקיבל את ההשראה להקמת הגן מנבואת ישעיהו על שיבת ציון: "אשים מדבר לאגם מים. אתן במדבר ארז שיטה והדס ועץ שמן, אשים בערבה ברוש תדהר ותאשור יחדיו." עצי הארץ השתולים סביב הגן המסורתי היפני יוצרים כעין גן בוטני קטן. בגן אלמנטים יפנים מסורתיים מתרבות יפן, שמטרתם לברך את המבקר בשביליו: פנס אבן, דגי זהב, עגורים, גשר אבן וסוכת עץ ובמבוק.

מיקום הגן קשור למערה עתיקה,שהיא חלק מהכפר היהודי הביזנטי בית אילפא, ובית הכנסת העתיק המפורסם עם גלגל המזלות הנמצא בכניסה לחפצי-בה. המקום משמש את חברי המקויה לתפילה עד היום ויוצר חיבור עם ההיסטוריה העשירה של העמק ובית שאן.

שעות פתיחה ומחירי כניסה:

הגן היפני בחפציבה

עקב שינויים בתפעול האתר, אין פרטים בעניין בשלב זה.

הצעות טיול בסביבת הגן היפני בחפציבה:


המפה נטענת...