קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

גן לאומי עין יהודה

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בצפון   /   טיולים בבקעת בית שאן   /   גן לאומי עין יהודה

גן לאומי עין יהודה

גן לאומי עין יהודה - מעיין כחול ויפהפה הנחשב לאחד היפים ביותר בישראל.

 • גן לאומי
 • מאפיינים עיקריים:מעיין
 • אזור:בקעת בית שאן
 • מפת סימון שבילים: 3 - הגליל התחתון
 • מיקום: קיבוץ עין הנצי"ב
 • עונות ביקור:כל השנה
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • נגישות לנכים:לא נגיש
 • כניסה:חינם
 • מצב תכנוני:מאושר
 • שטח:15.44 דונם
Ein yehuda1.jpg

גן לאומי עין יהודה, (עמית מנדלסון, 21/8/2015)

עוד אתרים בסביבה

תגיות: תחבורה ציבורית טיול מים


איך להגיע:

הגן הלאומי ממוקם בתחומי קיבוץ עין הנצי"ב, כאשר מייד אחרי הכניסה לקיבוץ (ברגל) יש לפנות שמאלה לרחבת חנייה, ממנה יוצא שביל רגלי קצר אל בריכת המעיין.

הקיבוץ הינו יישוב דתי, הסגור לחלוטין בשבתות ובחגים (בימים אלו אין גישה למעיין למבקרים מבחוץ).

גם בימות חול, לא ניתן להיכנס ברכב לתוך הקיבוץ, ויש לחנות ברחבת חנייה כ- 100 מ' ממזרח למסעף הכניסה לקיבוץ.

למבקרים, כדאי לבקר גם בהעתק כתובת רחוב ("ברייתת התחומין") המוצב לצד בית הכנסת של הקיבוץ. כתובת זו נחשבת לכתובת העברית הארוכה ביותר שהתגלתה בארץ, ונמצאה בבית כנסת קדום באתר הארכיאולוגי חורבת פרווה, כקילומטר מדרום לקיבוץ. בכתובת זו מפורטות הלכות שמיטה, בפרט רשימה של "העיירות האסורות" - ערים בקרבת "תחום עולי בבל" (לרוב בקרבת יישובים נוכריים כמו צור, סוסיתה וכמובן בית שאן) עליהן חלים דיני שמיטה.

רקע על גן לאומי עין יהודה:

עין יהודה, 2015

עין יהודה הינו אחת הפינות הקסומות בארצנו. המעיין נובע בשקע טבעי בשוליו הצפוניים של הקיבוץ הדתי עין הנצי"ב, ומקיים בריכת מים עמוקה הניכרת בצבעה הכחלחל ובמים הצלולים. בגדת הבריכה צומחים עצי צפצפת הפרת, תמרים וחישת קנים. מי המעיין מליחים ואינם מתאימים לשתייה או לחקלאות, אך מקיימים אוכלוסיית דגים.

בגדת המעיין הותקנה מקפצה מאולתרת (ולא בטיחותית) ועל עץ הצפצפה הגדול נכרך חבל המשמש חלק מהמבקרים לקפיצות "טרזן" מסוכנות אל המים. יש להניח כי אלמנטים אלו יפורקו בעתיד.

המעיין קרוי ע"ש הנצי"ב - הרב נפתלי צבי יהודה ברלין, על שמו קרויים גם שני המעיינות הנוספים של הקיבוץ, עין נפתלי ועין צבי. הרב כיהן כראש ישיבת וולוז'ין והיה מגדולי רבני יהדות אירופה במאה ה- 19. הרב אהד את מפעל ההתיישבות בארץ ישראל והיה חבר באגודת "חיבת ציון". הקיבוץ הוקם כאן בשנת 1946.

מיקומו של המעיין בתחום הקיבוץ, והפיכתו לאתר תיירות פופולארי בשנים האחרונות (עמוס במיוחד בימי שישי ובחופשות), גרמו לחיכוכים קשים בין חברי קיבוץ עין הנצי"ב ובין ציבור המבקרים, כולל בהיבט הבטיחותי (סוגיית אחריות הקיבוץ למעשים שמבצעים המבקרים בשטח, גם אם הם מתעלמים משילוט אזהרה) ובהיבט שמירת הניקיון (מצבורי פסולת לצד הבריכה).

תוכנית המתאר החדשה של קיבוץ עין הנצי"ב, תוכנית ג/19731, ייעדה תחילה את אזור המעיין לתיירות ומסחר. החברה להגנת הטבע התנגדה לפיתוח התיירותי הפוגע במעיין הייחודי, ובעקבות התנגדות זו הגיע קיבוץ עין הנצי"ב להסכמה עם רשות הטבע והגנים (רט"ג), על הפיכת המעיין לגן לאומי שינוהל בידי רט"ג. תוכנית המתאר אושרה בינואר 2015. סביר כי עבודות פיתוח והסדרת המעיין תבוצענה בשנים הקרובות. בשנת 2018, הגישה המועצה האזורית עמק המעיינות בקשת מימון לפרוייקט פיתוח הגן הלאומי, בעלות 5.5 מיליון ש"ח. בסוף שנת 2018, אישרה הקרן לשטחים פתוחים תקציב של 3.5 מיליון ש"ח עבור שיקום אקולוגי, גידור והנגשה לציבור.

שעות פתיחה, מחירי כניסה ושירותים למטיילים:

בעתיד צפוי הגן הלאומי להפוך לאתר קולט קהל בתשלום. עד אז, אין במקום שירותי הצלה כלשהם.

לצד הגן קיימת חנייה לא מוסדרת.הצעות טיול בסביבת גן לאומי עין יהודה:


המפה נטענת...