קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

בריכת צאנן

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בשפלה   /   בריכת צאנן

בריכת צאנן

בריכת צאנן - בריכה עונתית בערוץ נחל גוברין בשפלה.

 • נקודת עניין
 • אזור:השפלה
 • מפת סימון שבילים: 12 - דרום השפלה והר חברון
 • מיקום: מזרחית לבית גוברין
 • גישה:לכל רכב
 • שבילי טיול:אדום 12130, סימון קק"ל כחול
 • עונות ביקור:חורף ואביב
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • נגישות לנכים:לא נגיש
 • שעות ביקור:ללא הגבלה
 • כניסה:חינם
 • תאריך ביקור:29/6/2014
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:25/7/2019Tzaanan pool.jpg

בריכת צאנן, (עמית מנדלסון, 29/6/2014)

עוד אתרים בסביבה

תגיות: טיול מים

בריכת צאנן

באר נאווה, 2014

בריכת צאנן היא בריכה עונתית שנוצרה במהלך שנות ה- 2000, כתוצאה מהקמתו של סכר קטן באפיק נחל גוברין.

נחל גוברין הוא אחד מיובליו הראשיים של נחל לכיש, ערוציו העליונים מתחילים בשוליה המערביים של העיר חברון, ולאורכו עובר כביש 35 - "כביש חוצה יהודה".

הבריכה אינה גדולה, אך מהווה אטרקציה מקומית, ואוגרת מים במהלך החורף ובאביב עד תחילת הקיץ (לא כל שנה. ב-25 ביולי 2019, עומק המים הגיע ל- 1 מ' בקירוב, והם היו קרירים ומרעננים). עומק המים מגיע עד 2-1.5 מ' בהתאם לכמות הגשמים והזמן שחלף מאז הגשם האחרון. המקום חשוף לשמש והעצים לצד הבריכה נותנים צל מועט בלבד.

שמה של הבריכה ניתן לה בידי אנשי קק"ל, כשם יישוב באזור המוזכר בספר מיכה א' - "לֹא יָצְאָה, יוֹשֶׁבֶת צַאֲנָן". את היישוב הקדום מוצע לזהות באתר הארכיאולוגי הסמוך - חורבת צנובר, ששמה הערבי הוא ח'רבת סנאברה. זיהוי המקום מבוסס הן על דמיון שמות והן על האזור הגיאוגרפי בו נמצאים היישובים המוזכרים בנבואות מיכה - דרום השפלה (גת, לכיש, מראשה, עדולם ואחרים). את מקום מגוריו של מיכה המורשתי הוצע לזהות ביישוב "מורשת גת" המופיע אף הוא בנבואות, ומזוהה עם תל גודד שאינו רחוק. לצערנו יש כיום מטיילים ששיבשו את שם המקום ל"בריכת צנאן".

בשנות ה- 1870 ניסה הרב עקיבא יוסף שלזינגר, מהדמויות הבולטות בחידוש ההתיישבות החקלאית בארץ באותה תקופה, לרכוש קרקע שהציעו הטורקים למכירה באתר זה, כחלק מתחיית ההתיישבות והקמת יישובים חקלאיים בארץ ישראל. זאת בשיתוף עם הרב אליהו מני, מראשי הקהילה היהודית בחברון. העיסקה נכשלה כתוצאה מקשיי מימון ורישום מחד, ומאידך התנגדות אנשי "היישוב הישן". על שמו של שלזינגר נקרא כיום היישוב בני עי"ש הסמוך לגדרה.

קק"ל הסדירה את דרך הגישה מכביש 35 לבריכה, והיא עבירה לכל רכב, (נכון לסוף יולי 2019, הדרך משובשת, ולבעלי רכב נמוך רצוי לשקול חנייה בקרבת הכביש והליכה רגלית לבריכה).


איך להגיע:

הגישה לבריכה היא מכביש 35 - "חוצה יהודה". יש להגיע לצומת נחושה (מפגש כבישים 35 ו- 38), בין אם מכיוון מחלף שער הגיא ובין אם מכיוון צומת פלוגות ומחלף קריית גת.

מצומת נחושה נמשיך מזרחה לכיוון מעבר תרקומיא. אחרי 2 ק"מ נחלוף על פני הפנייה למוסד "כפר זוהרים". לאחר עוד 2 ק"מ נחלוף על פני מתקן מגודר של "מקורות" מימין לכביש.

900 מ' לאחר המתקן, נגיע למפגש כביש 35 ודרך הפטרולים הישנה (מסומנת אדום). כאן נפנה ימינה, לצד שלט של קק"ל על יער מראשה.

בחזרה מהמסלול - יש לשים לב כי בנקודה זו בכביש יש קו הפרדה לבן רצוף. יש להמשיך בנסיעה עוד 2 ק"מ עד לכיכר בכניסה למעבר תרקומיא ולהסתובב חזרה.


על האתר: בריכת צאנן:

בירידה מהכביש נמצא שלט של קק"ל עם מפת היער. הפנייה מסומנת הן בסימון שבילים אדום והן בסימון שבילים קק"לי כחול.

מכאן נמשיך בנסיעה ברכב, נחצה ב"גשר אירי" את אפיק נחל גוברין (כאשר הנחל זורם בחורף, ייתכן שהמעבר לא יתאפשר ברכב נמוך) ואחריו נמשיך לפי השילוט הקק"לי בדרך מקבילה לנחל בגדה הדרומית.

בדרכנו נחלוף על פני בוסתן נחושה - בוסתן צעיר שנטעו אנשי היישוב הסמוך, ואחריו נעבור לצד באר נאווה - אחת מהבארות הרבות הפזורות באזור ומנצלות מי תהום גבוהים. לצד הבאר, שעומקה כ- 25 מ', יש שלט הסבר, וניתן לראות את סימני שחיקת החבלים בפי הבאר. זהירות: לצד הבאר יש גדר תיל שאינה בולטת, אולם פתח הבאר עצמו אינו מגודר וקיימת סכנת נפילה. מפלס המים בבאר משתנה בהתאם לעונות השנה, אך אין אפשרות גישה למים. מהבאר נמשיך עם הדרך עוד כ- 250 מ' עד לשלט המפנה שמאלה לעבר בריכת צאנן. ניסע כ- 50 מ' ונחנה במרחק מטרים בודדים מערוץ הנחל. סכר מלאכותי יצר בריכה צלולה ויפה המחזיקה מים חודשים ארוכים, ומתייבשת בתחילת הקיץ. לצד הבריכה נמצאת פינת ישיבה וכן שלט הסבר. מרחק הנסיעה מהכביש עד לבריכה הוא כקילומטר אחד.

מכאן נשוב באותה דרך חזרה לכביש. דרכים נוספות באזור אינן עבירות לרכב פרטי נמוך, וחלקן נכנסות לתחומי שטח אש פעיל המשתרע מדרום-מערב אלינו.


פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

הביקור מומלץ רק כאשר הבריכה מלאה, בד"כ בחודשים ינואר-מאי (נכון לסוף יולי 2019, בבריכה יש מים קרירים ומרעננים).

שירותים למטיילים:

 • ספסל ישיבה.

הערות ואזהרות:

 • בסמוך ומדרום למסלול נמצא שטח אש פעיל ביותר. אין להיכנס לשטח האש ללא תיאום, במיוחד באמצע השבוע.

הצעות טיול בסביבת בריכת צאנן:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

כיף איתנו באינסטגרם, אתם באים?


המפה נטענת...