קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

אתר לאומי מרחביה

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בצפון   /   טיולים בגלבוע ובעמקים   /   אתר לאומי מרחביה

אתר לאומי מרחביה

החצר הגדולה במרחביה - אתר ראשית ההתיישבות בקיבוץ מרחביה.

 • אתר לאומי
 • מאפיינים עיקריים:אתר התיישבות
 • אזור:הגלבוע והעמקים
 • מפת סימון שבילים: הגליל התחתון - 3
 • מיקום: קיבוץ מרחביה
 • עונות ביקור:כל השנה
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • נגישות לנכים:נגיש
 • כניסה:בתשלום
 • מצב תכנוני:מאושר
 • שטח:9.8 דונם
Merchavya.jpg

החצר הגדולה במרחביה, (עמית מנדלסון, 2/3/2009)

עוד אתרים בסביבה

תגיות: עתיקות והיסטוריה


איך להגיע:

האתר נמצא בקיבוץ מרחביה. יש להיכנס לקיבוץ בכניסה הראשית (בכביש מס' 7155 היוצא מעפולה), ואחרי כ- 100 מ' פנייה שמאלה למגרש החנייה של המקום.

רקע על אתר לאומי מרחביה:

החצר הגדולה, 2018
פעמוני החצר, 2018

בשנת 1909 רכש יהושע חנקין כ-9000 דונם בעמק יזרעאל. באותה שנה, התכנס בהמבורג שבגרמניה הקונגרס הציוני התשיעי, והחליט להקים באדמות העמק "קואופרציה" בהתאם לחזונו של פרופסור פרנץ אופנהיימר, שהוגש לבנימין זאב הרצל עוד בשנת 1903. חזון זה היה חזון ראשון מסוגו להתיישבות שיתופית, בה כל אחד מהמתיישבים מקבל שכר על פי תרומתו.

ב- 11 בנובמבר 1910 הגיעו הפועלים הראשונים למקום שכונה דאז "גבעת פולה", ואילו ב- 24 בינואר 1911 עלתה לקרקע "פלוגת הכיבוש", שהורכבה מאנשי "השומר" וחלוצי העלייה השנייה. במרץ 1911, הגיעו האגרונום שלמה דיק וחניכים עולי גליציה, להקים את הקואופרציה. בעלי מלאכה מהעיר גלזגו הצטרפו בקיץ 1912 והחלו במלאכת הקמתה של "החצר הגדולה", שנבנתה עד לשנת 1916.

המבנה המרכזי הינו "הבית הגדול", מבנה דו-קומתי, בקומתו התחתונה שכנו ענפי משק שונים - מחלבה, אורווה, דיר צאן, וכן מרפאה, מסגרייה, מחלבה ומחסנים. בקומה העליונה שכנו מתבני חציר וקש. מבנה זה הוקם בשנים 1913-1912, ובקרבתו הוקמו מבנים נוספים ומגדל מים.

מרחביה הייתה ליישוב העברי הראשון בעמק יזרעאל, דבר שעורר התנגדות חריפה של הערבים באזור. בלחצם על השלטונות העות'מאניים, דרשו העות'מאנים כי רק נתינים עות'מאניים יוכלו להתיישב במקום (בשעה שהמתיישבים היו עולים), ורק לאחר מאבק בוטלה הגזירה.

המקום חווה זעזועים גדולים, וביניהם מכת ארבה שהחריבה את יבולי השדה בשנת 1915. ב- 1916, עזבו חלק מאנשי "פלוגת הכיבוש" וביניהם אנשי "השומר" את מרחביה, והקימו את תל עדשים.

ב- 1917, קלטה מרחביה, בדומה ליישובים אחרים, את מגורשי מושבות יהודה שהוגלו לגליל בידי השלטונות העות'מאניים.

לאור המשברים הכלכליים והחברתיים הרבים, התפרקה הקואופרציה בשנת 1918, אך המקום לא נותר שומם. ב- 1924 קם בקרבת מקום מושב מרחביה, ואילו קיבוץ מרחביה של השומר הצעיר, היושב כאן עד היום הזה, עלה לקרקע בשנת 1929.

בראשית שנות התשעים הוחלט להקים באתר מרכז מבקרים חינוכי, שהמוקד העיקרי בו הינו אסם התבואות הישן, שהוסב למרכז מבקרים ומוזיאון. במרכז המבקרים מוצגות שמונה השנים של ניסיון יישום הקואופרציה והסיבות לכישלונו. מבנים נוספים במתחם כוללים את ארכיון קיבוץ מרחביה ואת "בית יערי" המנציח את זכרו ופועלו של מאיר יערי, מראשי תנועת הפועלים בארץ. כמו כן מונצח במתחם "החדר של גולדה", בו התגוררה גולדה מאיר בתקופת מגוריה במרחביה בשנת 1925.

שעות פתיחה, מחירי כניסה ושירותים למטיילים:

אתר ביקור בתשלום. האתר פונה בעיקר לקבוצות ופחות למטיילים בודדים.

נדרש תיאום טלפוני מראש לצורך הביקור במקום - מספר הטלפון מופיע באתר האינטרנט של המקום.

מצב סטטוטורי

תוכנית האתר הלאומי, תוכנית ג/4265, אושרה בינואר 1985, בשטח 4 דונם, אולם לא הוכרזה.

בתוכנית המאושרת לקיבוץ, תוכנית ג/11304, מיועדים לאתר הלאומי 5.5 דונם.

בתוכניות המאושרות ג/16679 ו-ג/17916 (אושרו בשנת 2012), עודכן שטח האתר הלאומי ל- 9.8 דונם.

הצעות טיול בסביבת אתר לאומי מרחביה:


קישורים נוספים וספרות מומלצת:


המפה נטענת...