קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

בטיחות בטיולי קיץ

מתוך iNature
גרסה מ־18:20, 14 ביוני 2016 מאת עמית (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בטיחות בטיולי קיץ

 • בחירת מסלול הטיול: ככלל, בתנאי עומס חום (ובפרט עומס חום כבד), מוטב להימנע מטיול בשטח (ולנצל את ההזדמנות לפעילויות כגון טיולי מערות, ביקור במוזיאונים ועוד). ניתן גם לבצע טיולי מים, או טיולים במקומות מוצלים, אך חשוב לזכור כי מסלולים רבים כוללים גם קטעים חשופים לשמש. בפרט, יש לזכור כי רבים ממסלולי המים ממוקמים בערוצי נחלים עמוקים, החמים מסביבתם בכמה מעלות, ובשילוב עם מסלע בזלתי (בגולן ובגליל התחתון המזרחי), מדובר על "מלכודת חום" קלאסית, החושפת את המטייל לסיכון משמעותי - בפרט בעלייה חזרה מהנחל לעבר הרכב. לגבי מסלולים מיוערים, יש לזכור כי בימים חמים ויבשים מהרגיל, קיים סיכון מוגבר לשריפות. חשוב להימנע מטיולים רגליים ארוכים באזורים או בימים המאופיינים בעומס חום כבד-קיצוני (בפרט, מדבר יהודה, הנגב, בקעת הירדן והרי אילת).
 • נקודות מילוט: למי שבכל זאת מתכנן טיול רגלי בימים חמים מהרגיל, רצוי לתכנן מסלול המאפשר "נקודות מילוט" או "נקודות רענון" במהלך המסלול: נקודות המאפשרות יציאה מהירה לכביש/ליישוב הקרוב במקרה שהאקלים מכביד מדי על הטיול, ו/או נקודות המאפשרות מנוחה משמעותית (צל, מים, תחנות דלק עם שתייה קרה וכדומה).
 • שעות הטיול: מומלץ להימנע מטיול רגלי בשעות הצהריים. כדאי לטייל בשעות הבוקר המוקדמות (מהזריחה ועד שמתחמם) וכן לקראת השקיעה. שתי אפשרויות אלו מוגבלות בזמן: בטיולי בוקר, יש לסיים לפני שיא החום, ובטיולי ערב יש לצאת מהשטח עד החשיכה. כפועל יוצא מכך, יש לבחור מסלולי טיול קצרים המתאימים לכושרם ולמצבם הבריאותי של המטיילים. למנוסים בכך, ניתן לבצע גם טיולי לילה באזורים המתאימים.
 • הגנה מהשמש: ארצנו שטופת שמש, בגבול המדבר. חובה להצטייד בכיסוי גוף, ובפרט כיסוי ראש - עדיף כובע רחב-שוליים או כאפייה, השומרים על הראש מהתחממות יתר. כמו כן, חיוני להצטייד בחומרי הגנה נוספים (קרם שיזוף, משקפי שמש המסננות את הקרינה). רצוי, גם בקיץ, ללכת בלבוש ארוך ומאוורר היטב, כדי לא להכביד יתר על המידה על הטיול.
 • שתייה מספקת: אין לצאת לטיול בלא כמות מים מספקת (מומלץ בתקופה זו - ליטר מים לאדם לכל שעת הליכה בשטח). יש להימנע מצריכת משקאות מוגזים. חשוב לשתות הרבה, גם אם אין מרגישים צמא!
 • מנוחה נאותה: במיוחד בחודשי הקיץ, בהם הטמפרטורה גבוהה, חשוב להקפיד על מנוחה מספקת במהלך הטיול. ככל האפשר, יש לנוח בצל (ולהימנע מלכתחילה ממסלולים חשופים לשמש) ולהבטיח את קירור הגוף, כדי להימנע מסיכון למכת חום (ראו להלן).


 • עקיצות חרקים: לרובנו, עקיצות אינן מהוות סיכון ממשי מעבר לכאב מקומי. ברם, יש מטיילים האלרגיים לעקיצות דבורים וצרעות. מטיילים אלו צריכים להביא בחשבון הן צורך בהצטיידות בתרופות המתאימות לטיפול בשטח, והן יידוע מטיילים אחרים על הרגישות. בקיץ, יש ריכוזי צרעות בקרבת מקורות מים ונחלים - בפרט בנחלי הגולן. קחו זאת בחשבון!
 • 'הכשת נחשים ועקיצות עקרבים: זוחלים ופרוקי רגליים פעילים יותר בקיץ, והדבר מחייב את המטיילים לערנות מוגברת. יש להימנע מהליכה בשטח המכוסה בעשבייה גבוהה, להצטייד בנעליים גבוהות בטיול רגלי בשטח, וכמובן להימנע מהרמת אבנים, קרשים ואלמנטים אחרים העשויים לשמש מקום מסתור לבעלי חיים. גם בבחירת מקום לינה, כדאי לבחור מקום שאינו צמוד לצמחייה סבוכה.
 • הבערת אש: בימים עם עומס חום כבד, קיים סיכון מוגבר לשריפות, ובמיוחד כאשר מטיילים באזור עם צמחייה יבשה וגבוהה. יש להימנע ככל הניתן מהבערת אש בשטח. במידה והוחלט להבעיר אש, יש להשתמש במוקדי מדורה קיימים (עדיף במתקנים ייעודיים) ולא ליצור מוקדי זיהום חדשים, וכמובן להקפיד על מרחק בטוח ממוקד הבעירה לצמחייה יבשה. בנוסף לכך, יש להקפיד על כיבוי מלא של המדורה (רצוי לכסותה היטב בחול ו/או לשפוך מים) לפני יציאה מהשטח.
 • מסלולי מים: אין לצאת למסלולי מים בלא ידיעת שחייה. בריכות המים באפיקי הנחלים עכורות, ולעיתים עכירות המים מסתירה סלעים מסוכנים בקרקעית הבריכות. אין לקפוץ לבריכות - ובוודאי שלא "קפיצת ראש". נושא זה בעייתי במיוחד בנחלי מרכז הגולן, בהם נהרגו ונפצעו מטיילים לא מעטים, כתוצאה של אי-ציות לכללי הבטיחות המינימליים. כמו כן, יש להימנע משתיית מי נחלים ומעיינות, ובשעת מצוקה להשתמש בטבליות לטיהור המים.
 • שרב/עומס חום כבד-קיצוני: יש להימנע ככל האפשר מטיולים בימי שרב, ולא לצאת למסלול רגלי (במיוחד מאומץ) אם הטמפרטורה גבוהה מ- 30 מעלות צלסיוס. כמו כן, יש להקפיד על שתייה רבה יותר מהרגיל, ולהיות ערניים לתסמינים של התייבשות או מכת-חום.


תסמיני התייבשות: חולשה, כאבי ראש, עור סמוק וכו'. סחרחורת הינה אחד התסמינים המוקדמים
תסמיני מכת חום: בלבול, הזיות, נשימה כבדה, דופק מואץ, ובהמשך אובדן הכרה ופרכוסים. שיעור התמותה ממכת חום עלול להגיע ל- 90% !
במקרה של חשד להתייבשות או מכת חום, יש להזעיק עזרה רפואית בהקדם האפשרי.
(פירוט התסמינים נמסר באדיבות "ששש" מפורום טיולים בארץ בתפוז.)


כללי בטיחות והתנהגות