קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

מערת חריטון

מתוך iNature
גרסה מ־11:12, 27 ביולי 2019 מאת יובל (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בגוש עציון ובהר חברון   /   מערות בישראל   /   מערת חריטון

מערת חריטון

בלב שמורת נחל תקוע נמצאת מערת חריטון - אחת המערות הארוכות בארץ, המהווה מבוך תלת-מימדי מרשים.

 • נקודת עניין
 • אזור:הר חברון
 • מפת סימון שבילים: 8 - צפון מדבר יהודה
 • מיקום: ליד היישוב תקוע
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:כחול 8355, שחור 8356
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:כן
 • רמת קושי:מיטיבי לכת
 • נגישות לנכים:לא נגיש
 • שעות ביקור:שעות היום
 • כניסה:חינם
 • תאריך ביקור:5/7/2013
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:5/7/2013Haritun1 ofer aloni.jpg

מערת חריטון, (עפר אלוני, 5/7/2013)

עוד אתרים בסביבה

תגיות: מערות תצפיות אתגרי דרגיות אטרקציה

מערת חריטון

מפת מערת חריטון - באדיבות בי"ס שדה כפר עציון ומפה סכמטית ע"י עמית מנדלסון

מערת חריטון, בקניון נחל תקוע, נחשבת למערה הקרסטית הארוכה בישראל. המערה נוצרה בתהליכי המסה מתחת לפני הים, ולכן אין בה נטיפים אולם יש בה מבוך מחילות ארוכות עם דפנות חלקות וציוריות. אורך כל סעיפי המערה הוא כ- 4.5 ק"מ, ויש בה 55 חדרים ואולמות. מיפוי שיטתי ומקיף שלה בוצע ע"י גדעון מן בשנת 1969. המערה קרוייה ע"ש הנזיר חריטון, שפעל באזור זה בראשית התקופה הביזנטית ונחשב למייסד תנועת הנזירות. שרידים מהמנזר אותו הקים ניתן לראות בדרך למערה.

למבקרים בפעם הראשונה במערה, רצוי מאד להצטרף לסיור מודרך במקום (הגוף המרכזי המארגן סיורים באתר, בעיקר בימי שישי ובחופשות, הוא בי"ס שדה כפר עציון).

בי"ס שדה גם הוציא (עוד בשנות ה- 1970) מפה מפורטת של המערה וכל אגפיה, אם כי הקטע המוסדר במערה עובר בחלק קטן יחסית מהמערה כולה. ניתן להתייעץ עם אנשי בי"ס שדה לגבי טיולים נוספים באזור, בטל' 02-9935133 (לא בשבתות ובחגים).

המערה גדולה ומורכבת, וכוללת קטעי זחילה קשים ושימוש בדרגיות. אין קליטה סלולרית במעמקי המערה, ויש לנקוט בזהירות רבה בביקור במקום. המסלול חשוך לחלוטין ויש להצטייד בפנסים (כולל סוללות רזרביות) ולהשאיר שומר בחוץ.

מערת חריטון, גלעד מירום


איך להגיע:

מערת חריטון נמצאת למרגלות היישוב תקוע הנמצא בספר מדבר יהודה, יישוב מעורב (דתי-חילוני) אליו ניתן להיכנס גם בשבתות ובחגים.

הגישה המומלצת לתקוע היא מכיוון שכונת חומת שמואל (הר חומה) בירושלים, דרך "כביש ליברמן" החולף לצד גן לאומי הרודיון.

ניתן להגיע גם מכיוון צומת הכניסה הדרומית לאפרת (כביש 3257), אך דרך זו אינה מומלצת בטחונית בשל תקריות יידוי אבנים מדי פעם.

עם הכניסה לתקוע מגיעים לכיכר, ממשיכים ישר ואחרי כחצי ק"מ - בקצה הדרומי של היישוב - פונים לעבר חוות סוסים וממשיכים ישר בדרך מסומנת כחול, בה ממשיכים כקילומטר אחד עד לחניון מוסדר.


על האתר: מערת חריטון:

סימון המסלול במערת חריטון, גלעד מירום
זחילה במערה, עמית מנדלסון, 2013
השביל למערת חריטון, עמית מנדלסון, 2013
מערת חריטון, עמית מנדלסון, 2005
מערת חריטון, עמית מנדלסון, 2005
מערת חריטון, עפר אלוני, 2013

הדרך למערה

ממש למרגלות החניון נמצאת סככת צל ובה פינת זיכרון לשני נערים מתקוע שנרצחו ב- 2001 באחד המבנים העזובים הפזורים באזור. מבנים אלו הם שרידים לתאי נזירים - חלק ממנזר סוקה, אותו הקים הנזיר חריטון במאה הרביעית לספירה. משטח ישר ובו פתחים מסורגים, מטרים בודדים ממזרח לסככה, הוא למעשה מאגר מים גדול - ביר עונייזיה (באר העיזים), ששימש את תושבי המנזר. כיום פתחי הבור מסורגים ולא ניתן להתרשם ממבנהו הפנימי.

בצומת שבילים שחור-כחול, נפנה לסימון השחור הממשיך במדרונות נחל תקוע. אחרי כ- 100 מ' נגיע לצומת שבילים נוספת. הסימון השחור מוביל לתקוע ג', ואילו אנחנו נפנה עם סימון "שקוף" (שני פסים לבנים ללא פס סימון ביניהם), אל מערת חריטון.

השביל קצר ומנצל דרגשי סלע מעל למצוק. אחרי הליכה קצרה, במהלכה נטפס על סלעים אחדים, נגיע למדרגות ברזל המתגברות על מצוק קטן ומאפשרות גישה נוחה למערה. לצד המדרגות שעונים שני גושי סלע נטויים, הנראים למרחוק ומכונים בקרב המטיילים "לוחות הברית".

המערה והמסלול בה

מסלול ההליכה המוסדר במערה מסומן כיום. חיצים לבנים (ולעיתים נקודות לבנות מעל למחילה) מסמנים את כיוון ההתקדמות פנימה, ואילו חיצים כתומים (או נקודות כתומות) מסמנים את כיוון היציאה החוצה. ייתכנו ליקויים בסימון, ולכן מומלץ מאד להדפיס את מפת המערה ולהיעזר גם בה.

אורך המסלול עד לאולם 9 הוא 190 מטרים לכל כיוון. תנועה במסלול "הדולפין" (מעגלי) היוצא מאולם 9 וחוזר אליו, תוסיף למסלול עוד כ- 135 מ', ובסה"כ 515 מ' במערה. המרחק עשוי להישמע קצר, אולם התנועה איטית וכרוכה לעיתים במעברים קשים המחייבים זחילה וגמישות. במידה ונפגוש במערה מטיילים אחרים, יש לקחת בחשבון המתנה שתאריך את משך הטיול.

אחרי כ- 15 מטרים הליכה נגיע לאולם 1. זהו למעשה האולם הגדול ביותר של המערה. נשים לב כי לצד המחילה ממנה נכנסנו, יש מחילה נוספת המוליכה לפתח נוסף במצוק ממנו בוקע אור. פתח זה מסורג כיום, לאחר תאונה קטלנית בשנות ה- 1970 בה נפלה אל מותה מטיילת שלא שמה לב כי זוהי לא היציאה הנכונה מהמערה.

בקיר הנגדי של אולם 1, מעט משמאל לכניסה, נפגוש מחילה המוליכה אל מעמקי המערה.

אחרי הליכה קצרצרה, נגיע למעבר צר. התנועה כאן מחייבת זחילה. הזחילה אינה ממושכת, ולמעשה זהו המכשול הקשה ביותר עד לאולם 9. עם זאת, יש לשוב באותה דרך גם בחזרה. מי שמתקשה בשלב זה - עדיף שיחזור לאולם 1 וימתין לשאר הקבוצה.

המשך הדרך נוח יחסית לתנועה (יש להישמר מהחלקה ולהתקדם בזהירות). נעבור דרך שני חדרים (2 ו- 3), כאשר בדופן השמאלית של חדר 3 הותקנו דרגיות (אך אין צורך ממשי בהן). אחרי כמה עשרות מטרים, נגיע לראש מדרגה בגובה כשלושה מטרים, בה הותקנו דרגיות. בתחתית המדרגה נמצא אולם 6. ניתן לחזור מכאן, אך כדאי להמשיך עוד קצת. נעלה בסולם קצר ונמשיך דרך שני חדרים קטנים עד לאולם 9.

באולם זה בולטות כתובות גרפיטי, חלקן ישנות למדי, המהוות מפגע נופי. אנא אל תוסיפו לכתובות אלו המכערות את מראה המערה.

הסימון ממשיך מצידו השני של אולם 9. קטע זה מכונה "הדולפין" - לולאה מעגלית באורך 135 מ' המיועדת למיטיבי זחילה וגמישים יחסית. התנועה במקטע זה מחייבת זחילה ומעבר במחילות צרות בחלקן יש להתפתל בדומה לתנועת נחש או דולפין, ולכן זכתה לולאה זו לשמה. לולאת "הדולפין" מתחברת למחילות נוספות המוליכות למעמקי המערה, ולכן חשוב מאד להצטייד במפת המערה, לעקוב אחרי הסימון, ולשקול השארת שומר נוסף באולם 9.

במהלך "הדולפין", מתחלף צבע הסימון במערה מלבן לכתום. הסימונים הכתומים יחזירו אותנו לאולם 9, ומשם חזרה בדרך בה באנו אל אולם 1 והחוצה.

אתרים נוספים ליד המערה

אחרי היציאה מהמערה, נחזור לצומת עם השביל השחור. אם זמננו בידנו, מומלץ להמשיך דרומה עוד כ- 200 מ' בשביל השחור, ולהגיע לעין א-נטוף - מעיין זעיר שמימיו מטפטפים מהמצוק לשקערורית חצובה בסלע, וממנה לעבר בריכה רבועה קטנה. עומק הבריכה 70 ס"מ, ובחודשי הקיץ היא מכוסה כולה במשטח של צמחי עדשת-המים. בדרכנו לעין א-נטוף נחלוף על פני מבנה עתיק מימין לשביל. כאן נרצחו שני הנערים מתקוע בשנת 2001.

דרומית למעיין, נמצאת "המערה התלוייה" של חריטון - מכלול כוך ומערות בשלושה מפלסים, ובהם בורות מים, שרידי קפלה וכוך התבודדות בו נמצאו צלבים עתיקים וכתובות דתיות. ככל הנראה, היה זה מקום התבודדותו של הנזיר חריטון, שהפך לאתר פולחני ומקום עלייה לרגל של מאמינים נוצרים בתקופה הביזנטית.

אזהרה בטחונית
המסלול נמצא מעבר לקו הירוק, באזור הנחשב שקט וללא בעיות בטחוניות מיוחדות. התנאים הבטחוניים עלולים להשתנות, ויש להיערך בהתאם. תושבי האזור מטיילים בו גם ללא תיאום בטחוני, אך אין הדבר פוטר מטיילים וקבוצות מאורגנות מחובת תיאום ואישור צה"ל לטיולים באזור.
אין לראות בתיאור המסלול משום המלצה לביצועו.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

מערת חריטון, עמית מנדלסון, 2013

במצוקים ליד המערה עצמה פורח בסתיו מרור שנהבי, צמח מצוקים נדיר למדי.

בחודש נובמבר ובתחילת חודש דצמבר, כדאי לבקר גם בחלמוניות מעלה רחבעם - אחד מריכוזי הפריחה הגדולים בארץ של חלמונית גדולה, אם לא הגדול שבהם.

שירותים למטיילים:

מגרש חנייה וסככת הצללה.

הערות ואזהרות:

 • בית ספר שדה כפר עציון מקיים מדי פעם סיורים מודרכים ובתשלום למערת חריטון ולסביבתה. לפרטים נוספים כדאי להתעדכן באתר בית ספר שדה כפר עציון.
 • כדאי להיכנס למערה בלי תיקים (בשל הזחילה הנדרשת במסלול).
 • רצוי מאד להשאיר שומר בחוץ, ואין להיכנס למערה לבד.
 • יש להצטייד בפנס תקין + סוללות רזרביות.
 • הכניסה למערה לא מתאימה לסובלים מקלאוסטרופוביה או מקוצר נשימה, וכן לא לסובלים מעודף משקל משמעותי.
 • מומלץ להצטייד בבגדים ארוכים אותם ניתן ללכלך, לצורך הזחילה במערה
 • המעבר ב"דולפין" מתאים לאנשים רזים וגמישים בלבד. למעוניינים לעבור ב"דולפין", רצוי להשאיר שומר נוסף באולם 9.
 • סכנת החלקה חמורה בימי גשם בשביל המוביל למערה.

הצעות טיול בסביבת מערת חריטון:המפה נטענת...