קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

חג המולד בנצרת 2021

מתוך iNature
גרסה מ־18:42, 8 בדצמבר 2021 מאת עמית (שיחה | תרומות) (יצירת דף עם התוכן "{{לבדיקה}} __notoc__ <meta name="keywords" content="כתבת תיירות בגליל המערבי, פסטיבל הזית 2021, פסטיבל ימי ענף...")
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דף זה נמצא בעריכה. המידע שבו חלקי, וייתכן שחלו בו טעויות. אין להסתמך עליו לצורך טיול בשטח!

בתקופת מסיק הזיתים מתקיים מדי שנה פסטיבל ימי ענף הזית בגליל. במהלך ימי הפסטיבל מתקיימות מגוון פעילויות, הדרכות וסדנאות לציבור הרחב בהן הוא מוזמן לבקר בבתי הבד ובמטעי הזיתים, ללמוד על תהליך הפקת שמן הזית, על מגוון זני הזית בארץ ולהכיר את חוויית האירוח והאוכל ביישובים המקומיים. לקראת הפסטיבל הקרוב, הוזמנו על ידי מארגני הפסטיבל (משרד התיירות, ענף הזית במועצת הצמחים והרשות לפיתוח הגליל) ליום סיור בגליל לכתבים ולבלוגרי תיירות בעקבות מטעי הזיתים, בתי הבד להפקת שמן הזית, בתי הארחה מקומיים ועסקים תיירותיים ביישובים גליליים על רקע נוף פסטורלי של כרמי זיתים.

לפרטים אודות הפסטיבל ניתן לעקוב באתר [הרשות לפיתוח הגליל], אתר [כפר ביקרתם], אתר [ימי ענף הזית] ואתר [משרד התיירות].

ביקור ביישוב מע'אר

הסיור נפתח ביישוב מע'אר, שעלה לכותרות בימים אלו לקראת הכרזתו הצפויה כעיר. היישוב, בעל הרוב הדרוזי, יהפוך בכך להיות העיר הדרוזית הראשונה בישראל. ביישוב חיים כיום כ-24,000 תושבים, כ-60% מהם דרוזים והשאר נחלק שווה בשווה בין נוצרים ומוסלמים. היישוב ממוקם בנוף פסטורלי בצלע הר חזון, ההר השני בגובהו בגליל התחתון. סמל המועצה מכיל את עץ הזית ואבן הריחיים המשמשת להפקת שמן הזית, המייצגים את ההיסטוריה והמסורת של היישוב כאשר תושביו התפרנסו בעבר מחקלאות וממטעי הזיתים המקיפים את היישוב. כיום רוב התושבים אינם מתפרנסים מחקלאות, אך בחצרות הבתים עדיין גדלים עצי זית ופרי רבים המשמשים לצריכה משפחתית.

ביישוב נפגשנו עם ראש המועצה עו"ד פריד גאנם במתנ"ס המקומי של מע'אר, שחזיתו מעוטרת בפסלים וביצירות אמנות שונות. ראש המועצה נתן הסבר על היישוב וההיסטוריה שלו, על תעשיית שמן הזית ביישוב, התיירות והפעילות החקלאית בו, וכן עם נציגים של משרד התיירות, הרשות לפיתוח הגליל ומועצת הזית.

היישוב מגאר.jpg
המארגנים.jpg

בית הבד ראיף - מע'אר

בית הבד הממוקם בשכונה הדרומית במע'אר, ממנה נשקף בבואנו נוף מרהיב אל הכנרת, שייך לתושב הכפר ויליאם חנוט, שמשפחתו עוסקת בהפקת שמן הזית מזה דורי דורות. בית הבד מייצג עסק משפחתי קטן, אך מודרני, המאפשר למבקרים לראות מקרוב את הפקת שמן הזית בטכנולוגיות מתקדמות. כיום, זהו אחד מבתי הבד הבודדים אשר פועלים עבור החקלאים באזור ומשתפים פעולה עם מדור "ענף הזית" במועצת הצמחים במיזם להוכחת ההיתכנות לבידול אזורי של שמני הזית הייחודיים מהמטעים העתיקים של מע'אר ושל הגליל. במהלך פסטיבל הזית יתקיימו במקום פעילויות לציבור המבקרים בהם נלמד על שלבי הפקת שמן הזית ונוכל לרכוש שמן זית סמיך ואיכותי מהזן הסורי (על שם העיר צור בלבנון) המיוצר במקום.

בית בד ראיף 1.jpg
בית בד ראיף 2.jpgבית בד ראיף 3.jpg
בית בד ראיף 4.jpg

חוות חנניה

במרחק רבע שעה נסיעה ממע'אר צפונה, למרגלות חומת הרי מירון, נמצאת חוות חנניה. זוהי תחנת נסיונות של משרד החקלאות ומקום מושבה של מועצת הזיתים, בלב ארץ הזיתים הנמשכת מכאן מערבה אל בקעת בית כרם. בחווה זו מגודלים זני זיתים שונים. מבנה החווה הינו מבנה אבן ציורי והיסטורי ששימש בשעתו את הנציב העליון הבריטי. הפסטיבל הוא הזדמנות לא שגרתית לציבור לבקר במתחם זה, שבשונה משאר אתרי הביקור, אינו פתוח בדרך כלל למבקרים. שמענו הסברים בסיור בחווה מפי אורי יוגב, מנכ"ל ענף הזית במועצת הצמחים, אשר חוות חנניה בניהולה והתנסינו בטעימת שמן זית מקצועית מודרכת ע"י ד"ר מאזן עלי - ראש פאנל צפון וחבר דירקטוריון במועצת הצמחים - ענף הזית.

חוות חנניה 2.jpg
חוות חנניה 4.jpgחוות חנניה 3.jpg
חוות חנניה 1.jpg

עין אל אסד

הכפר עין אל-אסד ("מעיין האריה") הינו הקטן בכפרים הדרוזיים בישראל, ומשתייך למועצה האזורית מרום הגליל. מיקומו בתפר שבין כרמי הזיתים לחורש הירוק בשמורת הרי מירון, ציורי במיוחד. הכפר מציע למטיילים ביקור במעיין הכפר (שעל שמו קרוי הכפר עצמו), לינה בצימרים מקומיים ובסיס יציאה לטיולים בכל רחבי הגליל. המעיין נובע כל השנה וספיקתו אינה משתנה אף בחורפים יבשים יחסית ומימיו קרים כל השנה עם טמפרטורה קבועה של 12 מעלות.

מעיין עין אל אסד2.jpg
עין אל אסד.jpg

בית ההארחה הדרוזי - מצפה שני הימים - עין אל אסד

מול מעיין עין אל-אסד מתנשא עץ אקליפטוס מרשים שלידו בנוי בית אבן עתיק וגדל ממדים עם דלתות עץ מעוטרות. זהו בית ההארחה הדרוזי "מצפה שני הימים" שנקרא כך מכיוון שמחלונותיו בקומה השנייה ניתן לראות את שני הימים: הכנרת והים התיכון. אורחים המגיעים ללון במקום יפגשו קשתות אבן מרשימות בקומת הקרקע, עיטורי קירות רבים בסגנון עתיק וילונו באחד משבעת חדרי הלינה שבמקום - חדרים מרווחים, מרשימים ומוארים בקומה השנייה עם נוף מרהיב הנשקף מהחלונות ואף מרפסת נוף מרשימה. במקום פגשנו את בעל המקום עבדאללה סלאמה, המשמש גם כרכז התיירות ביישוב ויו"ר הועד המקומי אשר סיפר לנו על הכפר עין אל אסד, על אפשרויות הלינה הרבות בכפר, על המעיין המקומי ועל מבנה "מצפה שני הימים" שהיה בית הוריו וסביו.

בית הארחה מצפה שני הימים 5.jpg
מרפסת נוף במצפה שני הימים.jpgבית הארחה מצפה שני הימים 1.jpg
בית הארחה מצפה שני הימים 2.jpgבית הארחה מצפה שני הימים 3.jpg
בית הארחה מצפה שני הימים 4.jpg

משק ג'השאן

משפחת ג'השאן מפעילה את אחד מהמפעלים הגדולים בישראל לייצור שמן זית. המפעל ומרכז המבקרים ממוקמים באזור התעשייה "קדמת גליל", על אם הדרך לטבריה. מרכז המבקרים כולל גם חנות גדולה עם מגוון ממוצרי החברה המתבססים על שמן הזית. בין היתר, בקבוקי שמן זית פרמיום, זיתים כבושים, מגוון קרמים ותכשירי קוסמטיקה. משק ג'השאן מפעיל גם בית בד הנמצא סמוך ליישוב כלנית, קרוב מאד למע'אר. במהלך השבתות הקרובות בנובמבר 2021 (6.11, 13.11, 20.11) , בית הבד בכלנית יהיה פתוח ויציע למבקרים סדנאות, הדרכה, סרט וכמובן לטעום פיתות טעימות וטריות עם שמן זית וזעתר / גבינה עליהן היישר מהטאבון. גם מחוץ לימות הפסטיבל ניתן לבקר במרכז המבקרים שבאזור התעשייה קדמת גליל.

משק גהשאן 2.jpg
משק גהשאן 4.jpgמשק גהשאן 6.jpg
משק גהשאן 3.jpg
  • הכתבה מכילה תוכן שיווקי.